S terapiami robí Vikinka pokroky, aj keď má vlastný svet

“Ukáž ypsilon, Vikinka,” hovorí Barborka sedemročnej kamarátke a tá prstom prejde celú knižku, až zastaví na správnom písmene.  “Barborka ju ťahá ďalej, inak si žije vo vlastnom svete,“ vysvetľuje Viktóriina mama Jana život dieťaťa s detskou mozgovou obrnou. “Keď sa hrá so zdravou Barborkou, aspoň sa ich svety trošku spájajú.”.Prečítajte si posledný z vianočných príbehov projektu Darujte Vianoce.

Život s dieťaťom vyžadujúcim špeciálnu starostlivosť spoznali manželia Vigašoví pri synovi Jakubovi. Dnes už 13-ročný chlapec  s ťažkou krátkozrakosťou, poruchami správania, učenia aj prvkami autizmu nevedel mladšiu sestru najprv prijať. Predčasne narodená Vikinka si vyžadovala viac pozornosti, ktorá sa dovtedy sústreďovala iba naňho. “Ale postupne ako rástol, to prijal. Len začiatky neboli ľahké,” spomína Marián Vigaš.

Vtedy ešte vedúci banskobystrického supermarketu pracoval aj cez víkendy, takže väčšina opatery o deti ležala na pleciach mamy. Zmenou povolania na obchodníka už môže tráviť víkendy doma s rodinou. Syna tiež bráva do školy, zatiaľ čo mama chodieva s dcérou do školy či na terapie.

“Chcela som darovať Vikinke niečo k Vianociam, preto som výzvu napísala,“ popisuje Jana Malova dôvody, prečo sa zapojila do projektu Darujte Vianoce Nadácie Orange. S pani Vigašovou sa spoznali v špeciálnej škôlke, kam chodí aj ona so synom. Pani Malová často píše o problémoch rodičov detí s postihnutím, čo sa zapáčilo aj pani Vigašovej, takže ju prizvala do svojho občianskeho združenia Nožička, ktoré sa snaží práve takýmto rodinám pomáhať. Robia spoločné stretnutia, podporné skupiny a vymieňajú si skúsenosti s terapiami.

Aj výzva na ďakujeme.sme.sk má za cieľ prispieť na Vikinkine terapie. Pomôcť môžete aj vy.

Moje návštevy v rodinách detí s vážnymi zdravotnými problémami, ktoré som počas troch ročníkov projektu Darujte Vianoce navštívil, mali podobné prvky. Rodiny dostávajú protichodné informácie o možnostiach liečby. Navštevujú niekoľko rôznych terapií, čo zaťažuje rodinný rozpočet viac, ako si bežná domácnosť môže dovoliť. Silná podpora od komunity vie pomôcť prekonať najťažšie začiatky a najmä každé zlepšenie dáva snahe rodičov zmysel. Inak to nie je ani u Vikinky, ktorej kvadruparéza a detská mozgová obrna ovplyvnili nie len jej mentálny vývoj, ale aj motoriku.

Vikinka sa smeje, tlieska a zjavne sa aj rada rozpráva. Viac ako pekné úsmevy do objektívu ma teší, že staršia Barborka vníma Vikinku ako každé iné dieťa.

Barborka s Vikinkou medzičasom vymenili knihu za tablet. Namiesto hľadania písmeniek skúšajú rôzne hry na precvičovanie jemnej motoriky. Potom sa čas hrania končí. Mama Vikinku oblečie. “Za Betarom!” odpovedá Vikinka na otázku, kam idú. “Tak sa volá koník na hipoterapii,” doplní s úsmevom Jana a poberú sa za ďalšou z mnohých každotýždňových terapií. Precvičujú motoriku, svaly, rozvíjajú pozornosť či myslenie. “Postupne začala hovoriť dlhšie vety, vie sama sedieť či dokonca sa vzpriamiť,” opisuje mama pokroky. Nikto nevie, dokedy budú musieť na terapie chodiť, ale s vašou podporou to bude nastávajúci rok ľahšie.

Za tím ďakujeme.sme.sk aj za podporené rodiny Vám ďakujeme.

Text a fotografie Tomáš Halász pre ďakujeme.sme.sk a Nadáciu Orange

Tomáš Halász (*1984) je nezávislý fotograf, ktorý sa špecializuje na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie. Jeho fotografie boli publikované v hlavných slovenských médiach a za svoju prácu bol niekoľkokrát ocenený v súťažiach novinárskej fotografie. Žije a pôsobí v Bratislave. Viac na  www.tomashalasz.com.

Podporte aj ďalšie výzvy

  Sprchový kút pre Kamilka.

Kamilko má mentálne postihnutie, Kannerov syndróm, epilepsiu a nerozpráva. Jeho rodina sa pre svojho syna snaží robiť všetko, aj nemožné. Kamilko potrebuje urgentne sprchový kút. Je dosť veľký a pre rodičov už ťažký a týmto by sa rodičom uľahčila celková starostlivosť o Kamilkovu hygienu, ktorý je 24 hodín plienkovaný. Prečítajte si viac..

 

Tento príbeh vznikol v rámci projektu Darujte Vianoce
 
Darujte Vianoce je charitatívny grantový program Nadácie Orange. Jeho základným princípom je, aby žiadatelia o finančný dar nežiadali o pomoc pre seba a svoju rodinu, ale pre niekoho iného.
 
Darcovský portál www.dakujeme.sme.sk umožňuje poskytovanie adresnej pomoci konkrétnym ľuďom či "neziskovkám." Štedrí ľudia môžu darovať online a ľudia so srdcom na pravom mieste získavať dary pre tých, ktorí potrebujú pomoc.