Štartovné od Nadácie VÚB

Nadácia VÚB dostáva desiatky listov, ktorých obsahom je túžba mamičiek a rodín detí s vážnym zdravotným ochorením urobiť pre svoje dieťa maximum.

Ich život je však úzko spojený so starostlivosťou o dieťa a tak sa domácnosť musí uskromniť s jedným príjmom a príspevkom od štátu. Dať deťom stravu, bezpečie a lásku je v ich silách. Liečebné rehabilitácie, kompenzačné pomôcky, lieky, vitamíny, náklady na pobyt v nemocnici pri sprevádzaní dieťaťa pri operácii sú však pre mnohé rodiny už nadštandard.   

Nadácia VÚB vyčlenila na finančné prostriedky v celkovej výške 5 000 eur na pomoc deťom a ľuďom, ktorých životný príbeh je poznačený vážnym ochorením, postihnutím, bolesťou a nedostatkom prostriedkov na zvládnutie prekážok. Rodinám venuje dar vo výške 200 eur v podobe „štartovného“. Zámerom nadácie nie je len poskytnúť finančnú pomoc, ale aj podporiť rodinu, aby sa nevzdávala a mala motiváciu ďalej bojovať a dozbierať si chýbajúce peniažky na zakúpenie liekov, liečebnú rehabiltáciu, kompenzačnú pomôcku aby sa priblížila k bližšie k vytúženému cieľu:  

...aby ich dieťa po prvý krát vyslovilo „mama“

...aby urobilo prvé kroky

...aby mohlo absolvovať operáciu

...aby sa zlepšila jeho koncentrácia, uvoľnili sa spasmy, zlepšil sa zrak, naučilo sa sebaobslužným činnostiam, ktoré bude v živote nesmierne potrebovať.

V prípade záujmu o "štartovné" od Nadácie VÚB, odošlite e-mail na adresu: info@nadaciavub.sk. Uveďte pre koho pomoc žiadate, celkové náklady, účel použitia financií.

Odpovede na otázky vám poskytne: Martina Jeck - 0907 720 851. 

Nadácia VÚB v roku 2016 venoval "štartovné" v hodnote 200 eur týmto rodinám:

Marek Frišlovič  8 rokov a 14 diagnóz z toho 3 ojedinele genetické nevyliečiteľné a 2, ktoré ho dennodenne ohrozujú na živote. Tie najťažšie diagnózy sú sleep apnoe syndrom najťažšej formy typu Oidinina kliatba, pre ktorú je Marek napojený na pľúcnu ventiláciu. Má obštrukciu pľúc pre časté oživovanie. Do 3 rokov bol oživovaní neuveriteľných 47 krát. Hipoterapia je to, čo mu robí radosť a pomáha mu posúvať sa vpred. Nadácia VÚB sa mu rozhodla pomôcť a venovala mu štartovné 200 eur práve na jazdenie na koníkoch.  
Jeho príbeh nájde TU

 

Alex Plánka je 11 ročný chlapec, ktorého všeobecná diagnóza je DMO a epilepsia. Alex samostatne nechodí, komunikuje jednoduchými znakmi, povie len veľmi málo slov a ku všetkým činnostiam potrebuje pomoc druhej osoby. Alex má veľkú snahu robiť veci sám a preto veľmi dúfame, že operácia ULZIBAT nám v tomto pomôže. 
Alexov príbeh nájdete TU.

 

 

Zarka Poláková je skoro 2 ročné krásne dievčatko. Jej diagnóza je hypertonia a centrálna koordinačná a tonusová porucha. Zarka si sama nevie ešte sadnúť a nevie bežkať a ani sa na nožičky postaviť. Potrebuje neustále cvičiť aby sa čo najskôr postavila sama na nožičky. Je to šikovnica a všetci veríme, že sa nám to čo najskôr podarí. Veríme, že rehabilitácie v Svetielku Trenčín a hipoterapia jej k tomu pomôžu. 
Zarkin príbeh nájdete TU.

 

Filipko má 6 rokov a bojuje so zákernou chorobou - leukémiou. Filipko si namiesto šantenia s kamarátmi v škôlke "užíval" chemoterapiu a pobyt na onkológii. Všetko sa zmenilo. Filipko má zníženú imunitu, potrebuje zlepšiť štandard bývania, aby proces liečby doma, znášal lepšie. 
Jeho príbeh nájdete TU.

 

 

 

 

Martinko má diagnózu Akútna lymfoblastická leukémia. Ako je známe, akútna leukémia má veľmi rýchly priebeh. Od prvých veľmi ľahkých, často prehliadaných príznakov, do vzniku závažných, život ohrozujúcich ťažkostí, často uplynie iba niekoľko týždňov. Bez liečby, bez terapie vedie v krátkom čase k smrti. Liečba nastáva pomocou chemoterapie alebo pomocou transplantácie kostnej drene. Cieľom terapie je obnoviť normálnu krvotvorbu. Martin potrebuje liečbu a jeho rodina pomoc.
Jeho príbeh nájdete TU.

 

Peťko Prcin sa narodil po termíne s vrodenou vývojovou chybou, bez ľavej bránice - diafragmatická hernia. Keďže bránica je hlavný dýchací sval a oddeľuje hrudník od brušných orgánov, Peťkovi sa orgány z bruška zosunuli do hrudníka a pľúcka sa nemali kam vyvíjať. Jeho neurologická diagnóza je hypotonický syndróm ťažkého stupňa, DMO. Cvičíme 4 - 5x denne, no zatiaľ bez úspechu. Veríme, že rehabilitácia mu pomôže. 
Peťkov príbeh nájdete TU.

 

Jakubko Kitko sa narodil 8.1.2000 z dvojičiek, kde o jedno dvojča prišiel počas mojej tehotnosti. Nastalo krvácanie do mozgu. Počas pôrodu bol omotaný pupočnou šnúrou a bol 5 minút resuscitovaný. Nastalo poškodenie, ktoré pretrváva doteraz s ďalšími ochoreniami ako sú apnoické pauzy, febrilne kŕče, zlá výslovnosť, sebapoškodzovanie, zrak s dioptriami 5,5, alergie a ďalšie.. Veríme, že rehabilitačný pobyt mu pomôže v napredovaní.
Jakubov príbeh nájdete TU.

 

Sofia Janotová je ročné dievčatko, ktoré trpí mnohými chorobami (napr. hypoxicko-ischemická encefalopatia s postihnutím mozgového kmeňa - poškodenie mozgu pre nedostatok kyslíka a priechodnosti krvi mozgom, neprítomnosť sacieho reflexu, prehĺtacieho reflexu, hypertónia, poruchy spánku, DMO, westov syndróm, ohtaharov syndróm, mikrocefália a okrem toho všetkého má zavedený PEG-vývod zo žalúdka pre kŕmenie a tracheo-vývod na dýchanie. Sofiu potrebuje lieky, pomôcky na vývody, hodiny terapie,.skenar terapiu, tiež oximeter, ktorý meria saturácie kyslíka a kyslík, a iné pomôcky, ktoré jej umožňujú lepšie žiť
Sofinkin príbeh nájdete TU. 

Elle Zare Salamonovej pred rokom diagnostikovali leukémiu-ALL.  Stále je v liečbe a má oslabený imunitný systém. V nemocnici prekonala rotavírus, mononukleózu, parvovírusB19, esbd virus,  a momentálne bojuje s pečeňou, ktorá ju nechce počúvat. Veľmi by potrebovala  zariadiť sterilnú detskú izbu k čomu jej pomôže Germicidny žiarič.
Jej príbeh nájdete TU. 

 

Robert Hyben má 35r. a je z Popradu. Trpím anakastickou a schizoidnou poruchou osobnosti a depresiami.Okrem  pozitívnych účinkov liečby má liečba aj veľa negatívnych. Jedná je tzv. svalová tuhosť. Nevládze vykonávať náročné činnosti. Ale nevzdáva sa. Rád sa bicykluje, no ten jeho bicykel má už vyše 25 rokov, je značne opotrebovaný a poškodený. Chce to nový.
Robov príbeh je TU.

 

Kiara Česláková má 5 rokov a je onkologická pacientka. Má zhubný nádor lymfoblasický lymfón /7x8 cm/ v oblasti hrudníka. Liečba je veľmi náročná, keďže sa to malé telíčko musí vysporiadať so všetkými chemoterapiami. Často býva neutropenická. Má zavedený centrálny katéter, ktorý musia denne ošetrovať. Všetky zdravotné pomôcky si musia kupovať. Od náplastí, sterilných tampónov, rúšok, rukavíc dezinfekčných prostriedkov a mnoho iného. Celkove dezinfekčné prostriedky do domácnosti, keďže musí byť v sterilnom prostredí. Teiž voľné dostupné podporné lieky na podporu imunitného systému a mnoho ďalšieho.
Kiarin príbeh  nájdete TU.

Adrián Prieložný je zdravotne znevýhodnený v podstate od narodenia. Avšak až od trinástich rokov života je na vozíku. V troch rokoch mu diagnostikovali skoliózu, ktorú mu viackrát operovali. Bohužiaľ štvrtá operácia v roku 2006 sa nevydarila a po zákroku sa prebudil s tým, že nemôžem pohnúť nohami. Dlho netrvalo a dostal sa k športovaniu, ktoré ho dostalo späť "na nohy". :) Túži po handbiku na ktorom by mohol prejsť okolitý svet.
Adriánov príbeh je TU.

Sebastián Hadžala trpí detskou mozgovou obrnou – kvadruparetickou formou. Momentálne absolvuje terapiu metódy Therasuit, ktorá stojí mesačne 1200 eur. Raz týždenne cvičenie podľa Bobathových jedno cvičenie hodinové 10 eur, raz týźdenne biofeedback mesačne 130 eur, hipoterapiu raz týždenne a občas plávanie. Výrazne sa posunul dopredu. Lekári nám dávajú nádej, že sa postaví na nohy. Nadácia VÚB mu poskytla štartovné na ďalšie rehabilitácie.
Celý jeho príbeh nájdete TU.

 

Ema Elena Sedláková má už teraz za sebou ťažký príbeh. Lekár po dôkladnom vyšetrení diagnostikoval Emke hydrocefalus s epilepsiou, poškodenie očného nervu vyvolané masívnym krvácaním do mozgu. Teraz žije so svojimi starými rodičmi, ktorí sa o ňu starajú. Emke chcú zabezpečiť špeciálne pomôcky a absolvovať čo najviac procedúr, ktoré spolu s ich starostlivosťou aj v očiach lekárov znamenajú voči predchádzajúcemu stavu veľký pokrok v zlepšení.
Celý jej príbeh nájdete TU.

Matúškko Tancoš má dedičné mitochondrálne ochorenie. Teraz má 10 rokov a už sa nevládze ani postaviť na nohy. Je odkázaný na invalidný vozík. Na túto chorobu liek nie je, len vitamíny Li-Qh. Nadácia VÚB mu na tento vitamín venovala štartovné. 
Jeho príbeh nájdete TU.

 

 

 

 

 

Rodina Laura, Natália, Sára, Nikola, Samo a Kristián. Majú jednu dcérku, ktorá ma 70% postihnutie a potrebuje 24 hodinovú opateru. Z ich príjmu im nezostáva nakúpiť potraviny, pomôcky a už vôbec nie lieky pre chorú dcéru. 
Príbeh tejto rodiny nájdete TU.

 

Viktória Siváková sa narodila 15. 07. 2003 predčasne v 37. týždni tehotenstva pre alternáciu oziev. Od narodenia jej bola stanovená diagnóza centrálny infantilný hypotonický syndróm a centrálna koordinačná porucha – retardácia zaostávanie psychomotorického vývinu.  Jej funkčná miera poruchy bola ohodnotená na 90 %. Lieky, vitamíny a doplnky stravy sú pre Viki každodennou súčasťou.
Vikinkin príbeh nájdete TU.

Martinko Medveď má 4 roky a jeho diagnóza je DMO - detská mozgová obrna. Dokáže sa pohybovať len po kolienkach a ľavá rúčka ho vôbec neposlúcha. Pravidelne chodí na rehabilitačné cvičenia, masáže, cvičenie metódou Feldenkrais, cvičenie TheraSuit, hipoterapia, reflexná masáž chodidiel. Potreboval by absolvovať operáciu tzv. metódou ULIZBAT. Jej cieľom je zmiernenie bolestí a najmä zlepšenie pohybových funkcií.
Martinkov príbeh nájdete TU. 

 

 

 

Nadácia v roku 2015 venovala "štartovné" v hodnote 200 eur napr. týmto deťom a rodinám:

Martinko Nosáľ prekonal do svojich 10 rokov 5 operácií čreva, 5 operácií očka a zvládol hodiny cvičení, rehabilitácií. O svoj život a budúcnosť bojuje s mamičkou nesmierne statočne. Dnes chodí do tretieho ročníka DSS v Detve. Keďže jeho zrak je výrazne oslabený potrebuje elektronickú čítaciu lupu stolovú - Clear View C.
Martinkov príbeh nájdete TU.

 

Bratia Erik a Alex Veselý sú 5 ročné dvojičky, ktoré bojujú s detskou mozgovou obrnou. Operácia nožičiek v Krakowe im dala slobodu v pohybe a sami vedia prejsť už 10-15 krokov. Potrebovali by absolvovať intenzívny neurorehabilitačný pobyt, po ktorom by bolo vidno ďalšie pokroky. Ten poskytuje centre Svetielko v Trenčíne. Ide o inovatívnu rehabilitačnú metódu, ktorá pôsobí na celý organizmus dieťaťa.
Erikov a Alexov príbeh nájdete TU.

 

Sandra Hudíková sa narodila s vrodenou srdcovou vadou a detskou mozgovou obrnou. Prvú operáciu srdiečka podstúpila už ako bábätko, v 11-ich mesiacoch. Neskôr v r. 2009 zvládla ďalšiu náročnú operáciu srdiečka a 3 katetrizačné zákroky. Dnes má Sandra 18 rokov a čaká ju  tretia operácia srdca v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch, pri ktorej jej budú dávať novú chlopňu. Často navštevuje lekárov, absolvuje rehabilitácie potrebuje lieky a vitamímy.
Sandrin príbeh nájdete TU.

Miška Vašková má diagnózu DMO kvadruspastická forma, MR ľahkého stupňa, inkontinencia III. stupňa a poruchy správania. Ako plynul čas, láska a rehabilitácie pomáhali robiť pokroky. Postupne sa vedela pretáčať, plaziť a sedieť s oporou v tureckom sede…dnes sa dokáže aj sama bicyklovať. Miška má dnes 8 rokov, je mentálne zdravá a od 2014 je žiačkou Špeciálnej základnej školy Maximilána Kolbeho v Spišskej Novej Vsi. Na to aby robila pokroky potrebuje  pravidelnú a intenzívnu rehabilitáciu. Mala by absolvovať rehabilitačný pobyt v centre Svetielko v Prešove, ktoré ponúka metódu Thera Suit. 
Velý príbeh nájdete TU.

2 ročný Tommy Burghart sa narodil s vrodenou vývojovou chybou mozgu a má aj ďalšie pridružené diagnózy – mikrocefália, hypotónia, hypertonus končatín a centrálnu poruchu zraku. Napriek tomu je stále usmiaty, plný elánu a chuti do života. V súčasnosti Tommy rehabilituje metódou Bobath, vďaka ktorej si spevňuje držanie telíčka a pomaly začal používať rúčky. Pre ďalší pokrok potrebuje Tommy absolvovať rehabilitačný pobyt v centre Svetielko. Metóda TheraSuit, pomocou ktorej sa spevňuje celé svalstvo, pomáha zaktivovať nepoužívané svaly a zlepšuje koordináciu.
Tommyho príbeh nájdete TU.

 

 

Martinko Kováčik má detskú mozgovú obrnu, kvadruparézu, čiže všetky 4 končatiny má postihnuté. Zahrá sa sám na koberci a prepne televízor, vie už povedať viac slov, a rozumie mnohým veciam. Každý deň navštevuje školské zariadenie na 4 hodiny, kde sa cíti veľmi dobre. Chodí na rehabilitácie do Dunajskej Lužnej, do Bratislavy do Charisu. Aby Martinko mohol robiť väčšie pokroky potrebuje absolvovať rehabilitáciu Therasuit v Banskej Bystrici alebo v Trenčíne. 
Martinkov príbeh nájdete TU.

 

 

Sandra Kissová je usmiate dievčatko, ktorému v 2 rokoch potvrdili diagnózu Detská mozgová obrna. Odvtedy sa rodičia snažia dohnať jej fyzický vývoj cvičeniami a rehabilitáciami. Sandrika je usmievavé slniečko, všade kam príde, vnáša svetlo a radosť. Dnes má 5 rokov a vďaka rehabilitáciám, masážam, najmä v špeciálnom centre Renona, ktoré poskytuje terapiu TheraSuit a iné, sa jej motorický vývoj zlepšuje. 
Jej príbeh nájdete TU.

Alžbetka Slovenská je 6 ročné usmiate dievčatko s Pareza plexus brachialis. To znamená, že má ochrnutú pravú ručičku. Vďaka rehabilitáciám, ktoré navštevuje prinášajú výsledky a ručičkou postupne hýbe.
Alžbetkin príbeh nájdete TU.

 

 

Milanko Filkorn má 4 roky a je úplne ležiaci. Nie vždy to tak bolo. Narodil sa ako zdravé dieťatko, ale v 2 rokoch nastal zlom a výsledkom zhoršujúceho sa stavu bola diagnóza detská mozgová obrna a spastická qvadruparéza. Milanko pravidelne rehabilituje, najmä v Tatrách metódou neurokineziterapia. Je to neinvazívna terapia pohybom, ktorá využíva súbor špeciálnych cvičení a polôh, a tak pôsobí na centrá v mozgu. Milanko sa rád sa hrá, pozerá rozprávky, mama a brat ho berú na spoločné prechádzky.  
Milankov príbeh nájdete TU.

 

Dajanka Zeliesková bude mať 16 rokov. Narodila sa so srdcovými chybami. Keď mala osem mesiacov, zaviedli jej tracheostomickú kanylu, cez ktorú dýcha. Okrem toho má aj DMO. Dajanka by potrebovala nový ortopedický matrac a poťahy proti precikaniu.
Dajankin príbeh nájdete TU.

 

 

 

Dominik Holúbek má 15 rokov. Jeho diagnózy sú DMO, hydrocefalus, kvadraparéza, epilepsia, zavedený šant, osteoporóza. Dominik si vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť. Veľmi by mu pomohla polohovacia stolička, ktorá by zlepšila starostlivosť oňho, presun po izbách, lepšie sedenie, lebo v dôsledku kvadruparézy sa mu sedí ťažko.
Dominikov príbeh nájdete TU.

 

Vanesska Nagyová je veľká bojovníčka. Napriek zlým prognózam, Vanesska už dnes chodí a povie 30 slov. Stále máme čo zlepšovať. Dávame do toho všetko a veríme, že zázraky sa dejú aj pre našu Vanessku. 
Vanesskin príbeh nájdete TU. 

 

 

Veronika Ďurinová má Downov syndróm, črty autizmu a detskej mozgovej obrny. Denne berie veľa liekov, ale je usmievavá. Je to krásne slniečko. Veľmi by jej pomohla fit lopta a špeciálny vak na každodenné precvičovanie jej svalov. 

 

 

 

Kristínke Maruniakovej vyoperovali presakrálny neuroblastom lll. štádia. Následne absolvovala chemoterapiu v Bratislave. Pritom došlo k poškodeniu celých močových ciest. Na CT jej v rovnakej oblasti ako predtým objavil nádor. Tak bojujeme ďalej. Bohužiaľ, na Slovensku už nie je nemocnica a lekár, ktorý by jej pomohol a odporučili nám lekára vo Viedni, potom v Prahe, ale ani tam nebolo možné jej pomôcť.Veľmi by sme chceli absolvovať operáciu v Great Ormond Street Hospital v Londýne u najväčšieho urologického odborníka na svete.
Kristínkin príbeh nájdete TU.

 

Milanko Santoris má detskú mozgovú obrnu a jednu funkčnú obličku. Zaostáva vo fyzicko-pohybovom a motorickom vývoji oproti zdravým deťom v jeho veku. Rehabilituje metódou Bobath a chodí na hipoterapiu. Milanko je veľmi šikovný a má obrovskú chuť do života. Nadácia VÚB Milankovi prispela na dvojtýždňový rehabilitačný pobyt v Svetielku.
Milankov príbeh nájdete TU.

 

Leuška Jasenská sa narodila predčasne, prekonala silné krvácanie do mozgu a neokysličenie mozgu. Jej diagnóza znie Detská mozgová obrna – kvadruparéza - postihnuté všetky končatiny, epilepsia, strabizmus –porucha zraku, skoliózu, encefalopatiu – poškodenie mozgu následkom neokysličenia a mikrokraniu. Nadácia VÚB jej prispela na špeciálnu stoličku od firmy Otto bock MyGo seat, aby nemusela len ležkať, ale mohla sa na svet pozerať aj zo sedu.
Leuškin príbeh nájdete TU.

 

 

Peter Vaško má 26 rokov. Peťko prišiel na tento svet z rázštepom chrbtice a viacerými diagnózami. Lekári mu dávali šancu na život iba 5 minút. Je to však bojovník. Miluje život, vyštudoval vysokú školu a raz by si chcel s kamarátmi zahrať futbal. Preto potrebuje rehabilitácie a terapie.
Petrov príbeh nájdete TU.

 

 

Lukáško Vais je krásny usmiaty chlapec s diagnózou Detská mozgová obrna. Rodičia s Lukáškom denne cvičia, navštevujú rehabilitácie a rôzne terapie. Každý deň tak spavňujú jeho telíčko, aby sa raz mohol postaviť na vlastné nohy. Nadácia VÚB Lukáškovi prispala štartovným na rehabilitačný pobyt s hyperbarickou komorou. 
Lukáškov príbeh nájdete TU.

 

 

 

Janka Neupauerová má 3 roky. Po narodení skolabovala, čo zanechalo veľké následky. Janka stále nesedí, nechodí, nepoužíva svoje ručičky a má zlý zrak. Aj vďaka nadácii VÚB pôjde Janka na rehabilitačný pobyt do Svetielka na terapiu TheraSuit.
Jankin príbeh nájdete TU.

 

Martinko Kupec je smrteľne chorý. Trpí vzácnym ochorením Luis Barov syndróm, ktorý postihuje najmä svaly. Je to mutácia DNA. Bolesť sa načil vnímať ako súčasť svojho života. Rehabiliačný pobyt v Renone mu pomáha posúvať sa stále vpred. 
Martinkov príbeh nájdete TU.