Podpora mladého talentu na štúdium v zahraničí

Podpora mladého talentu na štúdium v zahraničí
Štúdium na United World College Mostar
Juraj Lubik
Juraj Lubik
2983 €
75%
Darovať
27
Dní do konca
4000 €
Cieľová suma

Som mladým a aktívnym študentom.

Vo svojom voľnom čase aj ekoaktivistom, tvorcom podcastov, predsedom Školského parlamentu alebo Head of graphics v Mladých progresívcoch. Dostal som jedinečnú príležitosť študovať na medzinárodnej strednej škole UWC Mostar v Bosne a Hercegovine, ale z finančných dôvodov si to nemôžem dovoliť.

Preto zbieram 4 000 € - sumu potrebnú na dofinancovanie môjho 2 ročného štúdia.

Verím, že práve toto štúdium ma nasmeruje a dodá mi nenahraditeľné skúsenosti, ktoré mi pomôžu v budovaní lepšieho Slovenska pre nás všetkých.

Ďakujem všetkým za akúkoľvek formu podpory a za každé zdieľanie medzi známymi.

O MNE: Už od útleho detstva som bol aktívny aj mimo školy nad rámec svojich povinností. Spomeniem napríklad fotografovanie, hru na husle alebo herectvo.
Dnes popri štúdiu venujem takmer všetok svoj voľný čas mládežníckej angažovanosti a mojej budúcnosti. Školské prostredie nepochybne patrí k tým najdôležitejším, s akými my študenti a študentky prichádzame do styku, nakoľko nás formuje a naopak, my ho môžeme formovať tiež. Ja som sa rozhodol formovať moje školské prostredie aktívnejšie a stal som sa tak predsedom Školského parlamentu na Škole umeleckého priemyslu v Trenčíne, kde sa spolu s mojím tímom aktívne snažíme o komunikáciu a podporu žiakov a žiačok tak, aby sa na škole cítili príjemnejšie a bezpečnejšie. Sme komunikačným mostom medzi vedením a žiakmi, vytvárame mesačný newsletter o všetkých novinkách na škole, prezentujeme žiacke práce, snažíme sa dať žiakom najavo, že sme tu pre nich, ochotní pokúsiť sa vyriešiť každý problém.

Medzi moje mimoškolské aktivity patrí tiež vzdelávanie, no tentoraz to neformálne. Som študentom v programe IAMbitious academy, v ktorom rozvíjam svoje silné (napríklad ekoaktivistické) stránky, charakter, a taktiež soft skills, na ktoré v štátnom školstve nie je kladený dôraz, hoci sú v živote veľmi potrebné. Klíma mi tiež nie je ľahostajná, som si vedomý toho, že budúcnosť nás všetkých v mnohom závisí od rozhodnutí vysokopostavených politikov a političiek, preto sa v rámci podpory environmentálnych riešení ako dobrovoľník zúčastňujem kampaní a protestov organizácie Greenpeace Slovensko. Povedomie o klimatickej kríze naprieč rôznymi vekovými kategóriami šírim tvorbou enviro podcastu Všetci tu umrieme, ktorý vzniká v rámci programu Game on! Ambasádori klímy. V podcaste sa spolu s odborníčkami, odborníkmi a ľuďmi z praxe venujem témam, akými sú ochrana národných parkov a biodiverzity, ekoaktivizmus, vplyvy klimatickej krízy na životy ľudí naprieč svetom alebo cirkulárna ekonomika.

Ako som už spomenul, veľkú rolu pri posúvaní vecí vpred hrá politika, ktorá je taktiež jedným z mojich záujmov. Som členom Mladých Progresívcov - mládežníckej organizácie spadajúcej pod politické hnutie Progresívne Slovensko. Dôraz na ochranu ľudských práv (predovšetkým minoritných a ženských), ochrana životného prostredia a klímy sú dôvodmi, pre ktoré sa plánujem v budúcnosti angažovať vo veciach verejných. Chcem stať človekom, ktorý bude presadzovať, vytvárať a navrhovať riešenia vedúce k lepšej budúcnosti a byť tak aktívnou súčasťou zmeny. Verím, že vďaka štúdiu na UWC nadobudnem vedomosti a skúsenosti, ktoré budem môcť využiť v prospech našej spoločnosti a vytvoriť tak zo Slovenska lepšiu krajinu na život pre všetkých.

Štúdium na United World College (UWC) mi poskytne ideálny študijný plán pre nadobudnutie nových, dôležitých a potrebných informácii, ktoré sú priamo späté s mojimi záujmami a hodnotami. Je pre mňa až občianskou povinnosťou pomáhať riešiť sociálne a environmentálne problémy, ktoré na Slovensku a vo svete máme. UWC vidím ako príležitosť nahliadnuť do fungovania iných krajín v týchto oblastiach, naučiť sa niečo z ich zvykov a filozofie a s trochou šťastia presadiť ich implementovanie v budúcnosti na Slovensku. Všetci si predsa prajeme žiť v krajine, v ktorej sa nám dobre dýcha, v ktorej nám každoročne prívalové dažde spôsobené globálnym otepľovaním nevyplavujú pivnice a v ktorej sa nemusíme báť sami chodiť po ulici, nech už je naša farba pleti, pohlavie či sexuálna orientácia akákoľvek. Mojím snom je žiť na takom Slovensku a byť aktívnou súčasťou jeho premeny na takú krajinu. Aby sa dobre žilo nielen nám, ale aj budúcim generáciám, ktoré budú ešte citlivejšie vnímať nastavenie spoločnosti, sociálne rozdiely a vplyvy klimatickej krízy. KDE VYUŽIJEM VYZBIERANÉ PENIAZE? Od septembra by som chcel nastúpiť na UWC v Mostare (Bosna a Hercegovina) no bránia mi v tom nedostatočné financie. Celkové náklady na 2-ročné štúdium dosahujú sumu 33 000€. Štipendium, ktoré som vďaka UWC získal, mi pokryje 50% nákladov - to je 16 500 €.

Druhú polovicu si však musím zabezpečiť z vlastných a rodinných zdrojov, no finančná situácia mojej rodiny nám dovoľuje uhradiť iba 8 000 €, preto zvyšných 8 500 € (zatiaľ 4000 € ktoré mi zabezpečia vstup to 1. ročníka) zbieram prostredníctvom darcov/darkýň a sponzorstiev. Celkové náklady zahŕňajú školské pomôcky, ubytovanie, stravu a iné školské poplatky, ktoré sú nevyhnutné. Všetky financie sú priamo uhrádzané škole. ČO JE TO UWC? UWC (United world colleges) https://www.uwc.org je nezisková organizácia založená v roku 1962. Stavia na hodnotách medzinárodného a interkultúrneho porozumenia, vzájomného rešpektu, a úcte k životnému prostrediu. Ponúka dvojročný akademický program International Baccalaureate (IB). Vzdelávanie prebieha v medzinárodnom prostredí, pričom na každej škole je reprezentovaných približne 70 národností z celého sveta a svojich študentov sa snažia vychovávať k spoločenskej zodpovednosti tak, aby po skončení štúdia pokračovali so šírením UWC hodnôt a riešením sociálnych aj environmentálnych problémov v našej spoločnosti. Za posledných 20 rokov slovenskí absolventi a absolventky pokračovali vo svojom štúdiu na vysokých školách ako Oxford, Cambridge, Harvard, alebo na iných svetových školách a našli si uplatnenie v zahraničí, ale aj na Slovensku. Nájdeme medzi nimi vedkyne, spisovateľov alebo líderky environmentálnych organizácií, akými sú aj Katarína Juríková, riaditeľka Greenpeace Slovensko alebo Vladimír Bilčík, europoslanec za stranu SPOLU a mnohé ďalšie osobnosti pôsobiace v neziskovom sektore. 

Všetky UWC školy majú rovnakú misiu a hodnoty, no každá škola je špecifická vzhľadom na jej polohu a charakteristiku oblasti, v ktorej sa nachádza. UWC Mostar sa nachádza v Bosne a Hercegovine, ktorej územie je známe najkrvavejšími bojmi počas občianskej vojny v bývalej Juhoslávii počas 90tych rokov. Dnes je Bosna a Hercegovina až na pár výnimiek pokojným štátom, v ktorom spolu žijú 3 národnosti: Bosniaci, Bosniacki Srbi a Bosniacki Chorváti. Práve toto je pre mňa znakom vzájomného pochopenia a porozumenia. Je to niečo, čo na Slovensku často absentuje a prejavuje sa to najmä pri minoritách a iných najzraniteľnejších skupinách obyvateľstva. Touto obrovskou myšlienkou sa chcem inšpirovať a priniesť trochu podobného nastavenia aj na Slovensko, aby sa nám tu všetkým príjemnejšie žilo.

POVEDALI O MNE:

Výberová komisia UWC Slovensko: ,,Pri výberoch Juraj vynikol ako spoločenský, priateľský, mladý muž, ktorý za svoju občiansku zodpovednosť považuje pomáhať riešiť sociálne a environmentálne problémy, s ktorými sa stretávame na Slovensku a aj vo svete a na dosiahnutie tohto cieľa sa venuje rôznym aktivitám.”

Terézia D. Lukáčová - Co-Founder I AMbitious & GROWNi.sk: ,,Hoci pracujem s veľmi angažovanými študentmi, Juri ma vždy prekvapí svojou energiou, zapálenosťou a chuťou rozvíjať sa práve v témach environmentalistiky či politiky. Slovensko potrebuje ľudí ako je on a preto mu pomôžte napredovať ďalej, aby neskôr naša krajina mohla rásť aj vďaka nemu."

V prípade, že sa ma rozhodnete podporiť akoukoľvek formou, či finančnou alebo zdieľaním na sociálnych sieťach vám budem veľmi vďačný. Aj vy tak budete súčasťou mojej budúcnosti, pomôžete mi rásť tak, aby som mohol v budúcnosti robiť našu krajinou lepším miestom pre život všetkých.

Pre všetkých darcov a darkyne ktorí/é sa rozhodnú ma podporiť budem posielať pravidelné 2-mesačné zhrnutia mojej cesty na UWC, a darcom a darkyniam ktorí/é mi venujú sumu viac ako 20 € odošlem písomné poďakovanie.

ĎAKUJEM KAŽDÉMU, KTO SA ROZHODNE PODPORIŤ MA AKOUKOĽVEK FORMOU A STANE SA TAK SÚČASŤOU MÔJHO PRÍBEHU.

Juraj

Podpora mladého talentu na štúdium v zahraničí Podpora mladého talentu na štúdium v zahraničí

Zoznam darcov a darov

Peter Medveď (30.06.2022) 30 €
ondrej galko (28.06.2022) 125 €
Michal Simecka (23.06.2022) 40 €
Držím palce, nech to vyjde.
Jana Hanuliaková (16.06.2022) 16 €
RADOVAN CHOLEVA (13.06.2022) 16 €
Nech Ti padne na úžitok!
Barbora Garguláková (13.06.2022) 10 €
Xoxo
Beata Jurik (11.06.2022) 20 €
Ale ked vystudujes sa prosim vrat! Slovensko mladych sikovnych ludi potrebuje ako sol :)
Tomáš Valášek (10.06.2022) 16 €
Držím palce!
Reka Hegedus (10.06.2022) 10 €
UWC is a transformative experience, I really hope you get to go. Good luck!
Ondrej Gažovič (02.06.2022) 15 €
držím palce
Tomáš Foukal (30.05.2022) 20 €
Hope can be a powerful force. Maybe there’s no actual magic in it, but when you know what you hope for most and hold it like a light within you, you can make things happen, almost like magic.????
ondrej galko (28.05.2022) 125 €
Simona Štajgárová (24.05.2022) 8 €
som hrdá, že máme na Slovensku ľudí ako si ty. prajem veľa šťastia
Simona Zaťkuliaková (23.05.2022) 8 €
Veľa šťastia
Mária Hudcovičová (23.05.2022) 64 €
Jana Prieložná (23.05.2022) 6 €
Terézia Maťková (23.05.2022) 10 €
Držím palce ????
Julia Soltysova (23.05.2022) 8 €
Vanesa Kováčová (23.05.2022) 6 €
Eva Razdik Razdik (23.05.2022) 10 €
Nech sa darí