Štyri deti, ja a môj druh žijeme zo 196 eur

Štyri deti, ja a môj druh žijeme zo 196 eur
Mini chladnička, minirúra, hygienické a čistiace potreby, školské poplatky
Marek Koltáš
Andrea Lovasová
227 €
38%
Darovať
42
Dní do konca
600 €
Cieľová suma
V chudobe, neistote a biede žije 6-členná rodina na okraji mesta Rožňava.
Rodičia vychovávajú štyri dievčatá vo veku 4,5,10 a 17 rokov.
Najmladšie začnú navštevovať od septembra miestnu materskú školu, staršia 10-ročná sestra navštevuje miestnu základnú školu. Do školy sa teší a veľmi rada by navštevovala aj školský klub, prípadne nejaký krúžok. Vzhľadom na biedu v akej rodina žije, je zaplatenie družiny a krúžku nereálne.
Len pred pár týždňami sa do prirodzeného rodinného prostredia vrátila najstaršia dcéra, ktorá absolvovala trojročný pobyt v reedukačnom prostredí, kde aj napriek zdravotnému hendikepu úspešne ukončila základnú školu.
V štúdiu bude ďalej pokračovať a veríme, že aj s pomocou a podporou sociálnych a terénnych pracovníkov z nej bude opatovateľka-sanitárka a pomocná sila v nemocnici. 

Rodina žije vo veľmi skromných až biednych podmienkach. Obýva len jednu izbu, kde majú stôl, dve stoličky a skriňu. Absentuje zdroj pitnej vody, nemajú práčku, chladničku. Napriek týmto závažným prekážkam matka denne prichádza do neďalekého komunitného centra (KC), kde si za poplatok z vodomatu prináša domov potrebnú vodu. Ak tomu pripočítame cestu do obchodu, na úrad, do školy a späť, tak denne prejde peši táto útla žena aj 4 km a v rukách odnesie 30 l vody, potravín alebo iných potrebných vecí. Na autobus jednoducho nie sú peniaze. To si nikto z nás, kto má doma prístup k tečúcej vode, ani nevie predstaviť. Okrem toho pravidelne v KC navštevuje aj stredisko osobnej hygieny a práčovne, kde za poplatok perie šatstvo pre celú rodinu.
Záleží jej na tom, aby boli deti čisté a umyté. Matka si plne uvedomuje aj význam a dôležitosť vzdelania a dbá na školskú dochádzku. Sama uvažuje o dodatočnom získaní kvalifikácie. Momentálne hľadáme vhodný typ štúdia pre dospelých, ktorý by sa dal skĺbiť so starostlivosťou o 4 maloleté osoby, z ktorých jedna je zdravotne hendikepovaná.
Z úradu práce poberá rodina dávku v hmotnej núdzi vo výške 119 € a prídavky na deti vo výške 77 €. Mesačne uhrádzajú poplatok za elektrinu vo výške 65 €. Poplatky v KC za vodu a pranie sú cca 15 mesačne. Napriek ťažkej situácií je zodpovedná a nemá žiadnu exekúciu čo nebýva zvykom kedže ľudia v podobnej situácií si často požičiavajú len na prosté jedlo.
Rodina by sa veľmi potešila, ak by si mohli na začiatok kúpiť aspoň menšiu chladničku, mini rúru na pečenie, potreby do kuchyne vrátane zánovného nábytku ako sú stoličky na sedenie pre všetkých členov domácnosti a malého stolíka na prípravu jedla.
Vzhľadom na nízky príjem rodine často nezostávajú finančné prostriedky na zakúpenie pracieho prášku a prípravkov osobnej hygieny ako je šampón, mydlo a pod.
Zo zbierky by matka rada zaplatila aj družinu a krúžok pre strednú dcéru. 
Rodina s vďakou príjme aj materiálnu pomoc ako napr. prací prášok, prostriedky na osobnú hygienu, školské potreby, trvanlivé potraviny ale aj oblečenie a topánky pre deti, zánovný nábytok.
Pomôžme spolu tejto rodine odraziť sa od dna a začať pracovať na postupnom zlepšení životných podmienok a vymanení sa z generačnej chudoby vrátane šance na vzdelanie deťom. Snaha, ochota a motivácie u tejto rodiny je.
Marek Koltáš, sociálny pracovník.
Štyri deti, ja a môj druh žijeme zo 196 eur Štyri deti, ja a môj druh žijeme zo 196 eur Štyri deti, ja a môj druh žijeme zo 196 eur Štyri deti, ja a môj druh žijeme zo 196 eur

Zoznam darcov a darov

Barbora B (15.08.2022) 16 €
Tomas Chudjak (15.08.2022) 64 €
L A (09.08.2022) 16 €
Spectrum (29.07.2022) 77 €
S láskou :)
Soňa Turankova (21.07.2022) 15 €
L A (09.07.2022) 16 €
Robert Šramko (08.07.2022) 8 €
Soňa Turánková (06.07.2022) 15 €