Zille - víla bez krídiel

Zille - víla bez krídiel
Rehabilitačný pobyt v Centre Liberta v Košiciach
Katalin Mátyás Hudák
Zille Mátyás
28 €
2%
Darovať
42
Dní do konca
1500 €
Cieľová suma

Zille je osem a polročné veselé a usmievavé dievčatko, ktoré je otvorené všetkému novému.
Hoci jej chuť do života je nezlomná a závideniahodná, jej situácia ani zďaleka tak dobre nevyzerá. Nedostatočné okysličenie mozgu počas pôrodu malo za následok – obrnu mozgu.
DMO sa u nej prejavuje poruchou vývoja hybnosti a intelektu.

Jednoducho povedané táto diagnóza vplýva na jej celý život. Poškodenie centrálnej nervovej sústavy zapríčinilo mnoho problémov.
Kvôli zníženému svalovému tonusu a narušenej nervovo-svalovej koordinácii Zille ešte dlho nebude môcť chodiť, rozprávať a jej intelektuálne schopnosti budú výrazne zaostávať za schopnosťami jej zdravých rovesníkov. Sama takmer nič nedokáže urobiť – nevie sa obliecť, umyť, pomôcť treba aj s používaním príborov.
Zahrať sa vie s mnohými vecami – naučila sa navliekať korálky, šikovne na seba poukladá pamäťové karty.
Vďaka terapiám a neustálemu učeniu sa, je čoraz šikovnejšia v jednotlivých hrách. Avšak kreslenie, práca s plastelínou a podobné činnosti, ktoré si vyžadujú väčšiu manuálnu zručnosť, jej zatiaľ nejdú.
Ale neustálym trénovaním sa ich snáď raz naučí vykonávať.
Od svojho prvého roku života pravidelne chodí na terapie, rehabilitácie. V priebehu niekoľkých rokov, keď sme začínali prakticky od nuly, sme v súčasnosti dosiahli zázračné výsledky. Keď mala rok, nebola schopná sa sama pretočiť na posteli a keď sme ju zobrali do náručia, mala problémy s držaním svojho tela.
Odvtedy sme dosiahli veľké pokroky: sedí, lezie, s pomocou sa postaví a sama sa bicykluje. Síce nie na klasickom bicykli, ale na trojkolke vyrobenej špeciálne pre pohybovo postihnuté deti. Pre ňu to znamená obrovské napredovanie. Už dlhší čas sa učí chodiť, ale vieme, že jej to zaberie ešte veľa času, nakoľko svaly i ostatné časti tela treba neustále posilňovať.
Všetkým spomínaným problémom pomaly, ale určite pomáhajú tzv. TheraSuit a neurofeedback terapie.
Snažíme sa čo najčastejšie navštevovať tieto terapie.
Nevedno, že koľko rokov toto všetko ešte potrvá, ale veríme, že ak budeme naďalej usilovne pracovať a bojovať, raz príde deň, keď sa Zille (aj keď s pomocou bariel) sama postaví na nohy a začne chodiť.
Ďakujeme za každý dar pre našu Zille.

Zoznam darcov a darov

Monika Mikitková (11.08.2022) 20 €
Robert Šramko (10.08.2022) 8 €